top of page

JETESE E SHENDETSHME

Buletini i Jetës së Shëndetshme 2019-2020

Fotografitë e Jetesës së Shëndetshme 2019-2020

Anëtarësohuni në Sfidën e Plastikës Familjare

</s></s>

Në Roe Green Juniors ne besojmë se një shkollë e shëndetshme është ajo që është e suksesshme për të ndihmuar nxënësit të bëjnë më të mirën dhe të ndërtojnë mbi arritjet e tyre. Ne jemi të përkushtuar për përmirësimin dhe zhvillimin e vazhdueshëm të fëmijëve në të gjitha fushat e jetës së tyre.

</s></s>

Ne promovojmë shëndetin fizik dhe emocional duke siguruar informacion të arritshëm dhe të rëndësishëm dhe duke pajisur nxënësit me aftësitë dhe qëndrimet për të marrë vendime të informuara për shëndetin dhe mirëqenien e tyre. Motoja jonë e shkollës, 'Bëhu më i Miri që Mund të Jesh', mbështet këtë etos.


Gjatë inspektimit tonë të fundit të OFSTED, shkalla në të cilën nxënësit tanë adoptojnë stile të shëndetshme jetese u konsiderua të ishte "e jashtëzakonshme". Ne vazhdojmë ta bëjmë këtë një përparësi në shkollën tonë dhe inkurajojmë fëmijët të jenë të shëndetshëm fizikisht dhe mendërisht.

</s></s>

Kurrikula

Jeta e shëndetshme eksplorohet përmes një larmie fushash të kurrikulës, të tilla si, Shkenca, PSHCE, PE dhe DT, si dhe përmes ditëve tematike, vizitave dhe punëtorive. Për shembull, Viti 3 ndërmerr një ditë të shëndetshme jetese me organizatën 'A-Life', e cila shikon dietën dhe stërvitjen për të ruajtur një trup të shëndetshëm.


Ne jemi krenar që përfshijmë gatimin brenda kurrikulës sonë të DT dhe kemi mbajtur një klub gatimesh pas shkollës me fëmijë të Viti 4.

</s></s>

Synimet

Fëmijët përfundojnë vlerësime të vetëvlerësimit të praktikave të jetesës së shëndetshme dhe përmes udhëzimeve, vendosin synimet e veta për të arritur. Këto janë në dispozicion në planifikuesit e studentëve për fëmijë. Ne inkurajojmë fëmijët të zhvillojnë këto aftësi si në shtëpi ashtu edhe në shkollë.

</s></s>

Snacks / Pije

Fëmijët duhet të pinë ujë vetëm gjatë ditës së shkollës. Ata inkurajohen të sjellin një shishe uji në shkollë, e cila është lehtësisht e arritshme gjatë orës së mësimit. Burimet e ujit gjenden në të gjitha terrenet e lojërave për t'u përdorur nga fëmijët në orët e lojërave dhe orët e edukimit. Shishet me ujë të shkollës janë në dispozicion për të blerë nga zyra e shkollës.


Në orët e lojërave fëmijët inkurajohen të sjellin një meze të lehtë të shëndetshme me vetëm fruta ose perime të freskëta . Kjo nuk përfshin shufra frutash, fruta të thata ose kos.

</s></s>

Kohët e drekës

Sistemi i darkës ofron një zgjedhje të ushqimeve që i lejon nxënësit të ushtrojnë njohuritë e tyre për ushqimin e shëndetshëm. Menutë shfaqen për fëmijët dhe janë në dispozicion në formatin e broshurës për prindërit. Menuja është në përputhje me Standardet Kombëtare të Ushqimit për Shkollat.

</s></s>

Asshtë po aq e rëndësishme të siguroheni që kutia e drekës ofron një drekë të shëndetshme të ekuilibruar. Kjo do të thotë shumë ushqime që përmbajnë lëndë ushqyese që u duhen fëmijëve dhe më pak ushqime që përmbajnë shumë sheqer dhe yndyrë të ngopur. Crisps ose një ushqim tjetër mund të hahen vetëm të Premten !

Mbikëqyrësit e Vaktit të Shkollës dhe Zyrtari i Mirëqenies ndërmarrin kontrolle në vend në kutitë e drekës.

</s></s>

Një drekë e paketuar e paketuar duhet të përmbajë:

 • Ushqime me niseshte - bukë, oriz, patate, makarona, etj.

 • Ushqime me proteina - mish, peshk, vezë, fasule, etj.

 • Artikull qumështi - djathë, kos

 • Perime, sallatë ose fruta

 • Një pije uji

</s></s>

Këtu janë disa ide për t'ju ndihmuar të paketoni një drekë të ekuilibruar:

</s></s>

 • Vezë të ziera të pulës / thëllëzës, skot / vezë të këndshme,

 • Quiche, mini quiche ose frittata .

 • Mini salcice, suxhuk, shkopinj mishi

 • Kos frutash,

 • Kos grek / i thjeshtë me fara ose manaferra

 • Kubë djathi ose pjesë e djathit me madhësi të kutive të drekës të paketuara, gjizë me ananas.

 • Zhytje: humus, tzatziki, raita, djathë krem ​​dhe kos të thjeshtë.

 • Çdo kombinim i mëposhtëm, në një tenxhere ose çantë të vogël: rrush të thatë, sulltanas, fara kungulli / luledielli, gati për të ngrënë kajsi të thata, hurma ose kumbulla të thata.

 • Fruta të plota - satsuma, mollë, banane, dardhë, bukuroshe, kumbull, rrush, luleshtrydhe etj.

 • Tenxhere me sallatë frutash - çdo kombinim i frutave të përgatitur: luleshtrydhe, portokall, pjepër, mango, ananas, kivi etj.

 • Tenxhere sallate - çdo kombinim i perimeve të papërpunuara të përgatitura: kastravec, marule, piper, selino, domate qershi, shkopinj karrote, mangetout, feta avokado të spërkatura me pak lëng limoni etj sallatë lakre

 • Vaktet e sallatës si sallata me makarona , sallata me oriz, cous cous, sallata me patate , tabbule , perime të pjekura, sallatë thjerrëzash, quinoa etj.

 • Daal dhe oriz

 • Chappati dhe kerri

 • Sende të pjekura të tilla si kifle të këndshme , trekëndësha misri të butë , fetë pica , mini pastë , djathë dhe patate , briosh, samosa, pakora, rrotull pranverë etj

 • Në ditët e ftohta paketoni një balonë me supë / daal për të ngrohur fëmijët tuaj

 • Sanduiçe me mish - meshë të hollë të gatuar, meshë mishi i pulës / gjelit të detit me domate dhe marule, proshutë dhe djathë, pulë të pjekur dhe humus, mish të ftohtë (pulë, gjeldeti, miell, sallam etj) me sallatë, mish pule dhe avokado pure, BLT ftohtë .

 • Sanduiçe peshku - mayo ton & misër i ëmbël, sallatë ton, sardele dhe domate, pastë peshku dhe kastravec.

 • Sanduiçe veggie - djathë i integruar, djathë i përhapur, djathë krem, feta Quorn dhe sallatë, gjizë me ananas, djathë dhe karrota të integruar me pak majo, sallamë veggie, pate vegjetariane me kastravec, djathë dhe sallatë salcë, sallatë veze / majo veze, djathë dhe turshi, marmite, falafel etj.

 • Mundohuni të zgjidhni bukë të tilla si miell i plotë, grurë ose shumë kokrra ose provoni tigan, bukë pitta ose mbështjellës me miell integrale.

 • Këllëfë buke, ëmbëlsira orizi, krisëse integrale.

</s></s>

Ndiqni lidhjen më poshtë për ide të shëndetshme të menusë që mund të bëni në shtëpi.

http://www.superhealthykids.com/healthy-meal-plans/

</s></s>

Klikoni në këtë lidhje për sugjerime për mëngjes të shëndetshëm dhe ide të shëndetshme për drekë

</s></s>

Ushtrimi

Përveç planprogramit tonë PE, ne rregullisht marrim pjesë në festivale dhe trajnime sportive. Kjo përfshin vizitat nga trajnerë të specializuar të sporteve dhe agjenci të tjera. Ne gjithashtu ofrojmë një shumëllojshmëri të gjerë të klubeve sportive.

Fëmijët inkurajohen të ushtrojnë në mënyra të ndryshme gjatë orëve të lojës. Kjo përfshin përdorimin e pajisjeve të sheshit të lojërave, futbollit dhe kopshtit aventuresk.

</s></s>

Gjatë periudhës së verës, e gjithë shkolla merr pjesë në një seancë ushtrimi në mëngjes herët në shesh lojërash për muzikë. Kjo drejtohet nga mësuesja jonë kryesore, Znj. Loosemore. Ne gjithashtu kemi siguruar një klasë të të gjitha femrave për ushtrime për prindërit dhe kujdestarët.

</s></s>

Koha e reflektimit

Klasat kanë mundësinë të përdorin CD me reflektim të drejtuar, të cilat ndihmojnë në qetësimin e mendjes dhe u japin fëmijëve kohë për të reflektuar dhe qetësuar.

bottom of page